logo

KET
PET
FCE

İngiliz
Kültür

 

Cambridge Sınavları Nedir, Ne Zaman Yapılır?

 

Uluslararası geçerliliği olan ve 130 farklı ülkede 2700 merkez tarafından uygulanan, 3 milyonun üzerinde öğrencinin girdiği sınavlardır. Bu sınavlar 800 yıllık bir geçmişi ve uluslararası geçerliliği olan Cambridge Üniversitesi tarafından 1858 yılından beri yani 156 yıldır adayların dili nasıl kullanabildiğini değerlendirmekte ve bunu uluslararası

 

Sınavlarına Kimler Niçin Katılmaktadır?

 

Kötekli İngiliz Kültür Dil Okulu tarafından da eğitimi verilen Cambridge Üniversitesi tarafından düzenlenen bu sınavlar tüm dünyada geçerliliği olan sınavlardır. Bu sertifikalardan birini alan öğrenci, dünyanın herhangi bir eğitim kurumunda veya mesleki alanlarda İngilizce seviyesini belgeleyebilmektedir.

 

Cambridge Young Learners Sınavları’na giriş kriterleri nelerdir?

 

Young Learners Sınavları (Starters-Movers-Flyers) 7 – 12 yaş arası İngilizce öğrenimi gören çocuklara yönelik olarak sınav tekniği öğretme ve seviye tespit amacıyla tasarlanmış geniş kapsamlı sınavlardır.

 

-Sınıf : Starters
-Sınıf : Movers
-Sınıf : Flyers (A1 Seviyesi)

 

KET – PET – FCE – CAE Sınavları’na giriş kriterleri nelerdir?

 

KET – PET – FCE ve CAE sınavlarına 13 yaş ve üzeri ortaokul ve lise öğrencileri girebilmektedir.

 

-4.Sınıf : KET (A2 Seviyesi)
-Sınıf : PET (B1 Seviyesi)
-Sınıf: FCE (B2 Seviyesi)
-Sınıf: CAE (C1 Seviyesi)

 

Cambridge Sınavları neyi ölçmektedir?

 

Cambridge Sınavları’nın tamamı, yabancı dil öğretiminde esas olan; okuma(reading), yazma (writing), dinleme (listening) ve konuşma (speaking) gibi dört temel beceriyi ölçmektedir.

 

Cambridge Sınavları kaç aşamalıdır?

 

Sınavlar aynı gün içinde iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada okuma(reading), yazma (writing), dinleme (listening) becerileri ölçülmekte, ikinci aşamada ise Cambridge Üniversitesi tarafından yetkilendirilmiş bağımsız öğretmenler tarafından konuşma (speaking) becerileri ölçülmektedir.

 

Cambridge Sınavları’nın değerlendirilmesi nasıl yapılır?

 

Cambridge Üniversitesi’nin İstanbul’daki yetkili merkezlerinden British Side tarafından uygulanan sınavlar, İngiltere’ye gönderilerek değerlendirmeleri yapılmaktadır.

 

Bu sınavlara orta öğretimden itibaren hazırlanan ve sistemine alışan öğrenciler, sonrasında üniversite ve/veya yüksek öğrenimleri sırasında almak zorunda oldukları IELTS / TOEFL gibi sınavlara çok kısa sürede hazırlanarak hedefledikleri puanları almaktadırlar.